Vyhledat zájezd na mapě

Saigon neboli Ho Či Minovo město, jak zní v dnešní době jeho správný název, je největším a nejrozvinutějším městem Vietnamu. Zatímco Hanoj je politickým centrem země, Saigon je především jeho ekonomickým, a částečně i kulturním srdcem. Jeho historie je ve srovnání s Hanojí se svými 300 lety nesrovnatelně kratší, což je patrné i na jeho modernější architektuře a vůbec celkově kosmopolitnějším rázu města. Jeho novodobá historie a přeměna ve skutečné moderní město se začíná datovat r. 1859, kdy jej dobyli Francouzi a vzápětí z něj učinili centrum nově vzniklé kolonie Kočinčína v jižní části dnešního Vietnamu. V r. 1902 sice Francouzi za hlavní město celé Francouzské Indočíny zvolili Hanoj, avšak Saigon si svůj význam podržel i nadále.

V l. 1956–1975 pak sloužil jako hlavní město Vietnamské republiky neboli tzv. Jižního Vietnamu. V dubnu 1975, kdy došlo ke znovusjednocení země, byl dobyt severovietnamskými jednotkami a přejmenován na Ho Či Minovo město na památku významného politika a iniciátora boje za vietnamskou nezávislost. Vietnamci však nadále běžně užívají též starý název Saigon.

Důležitou částí města je městská část Cholon (Chợ lớn znamená ve vietnamštině doslova Velké tržiště), jakýsi saigonský „Chinatown“. Čínští obchodníci a finančníci se především v minulosti podíleli významnou měrou na vietnamské ekonomice. První Číňané se zde začali usazovat na konci 18. století, a i když jich spousta po r. 1975 Vietnam opustila, zůstává čínská komunita v Saigonu největší a nejvýznamnější v zemi. V Cholonu stojí také řada zajímavých čínských chrámů.

Katedrála Notre Dame, SaigonSaigon jako poměrně mladé město neoplývá takovým množstvím památek jako Hanoj. K nejatraktivnějším patří určitě některé stavby z koloniální éry města, například bývalá i současná radnice města, městské divadlo, hlavní pošta nebo katedrála Notre Dame. S nedávnou minulostí je úzce spojena budova tzv. Paláce znovusjednocení, s nímž byly ovšem dříve spojeny jiné názvy: Palác nezávislosti či Prezidentský palác.

Ve městě nalezneme celou řadu muzeí, jako např. Historické muzeum, Muzeum výtvarných umění, anebo emotivně silné Muzeum válečných zločinů. Nachází se zde také řada menších buddhistických, kaodaistických, taoistických, a dokonce i hinduistických chrámů a mešit, svědčících o kosmopolitnosti města. Město také zpříjemňuje množství větších či menších parků a nádherná stromořadí vzrostlých stromů lemujících některé větší ulice.

Místo lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Vietnamu

Vietnam je proslulý svou krásnou přírodou, rozmanitostí hor a národních parků - země není nadarmo nazývána „Perlou Asie“. Zemědělstvím se živí zhruba 70 % obyvatel, rýže je hlavní plodinou, Vietnam je na 2. místě světového exportu rýže. >> Podrobnosti o očkování do Vietnamu << Úroveň hygieny u místních obyvatel v některých regionech může být velmi nízká, proto před cestou do Vietnamu doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu A se přenáší především kontaminovanou vodou a jídlem. Žloutenka typu B se přenáší hlavně krví. Dále je vhodné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu, případně dalších povinných očkování z dětství jako např. spalničky, příušnice, zarděnky. Nejčastějším zdravotním problémem cestovatelů bývá často průjem a zažívací obtíže. Vakcína Dukoral, ve formě nápoje, poskytne ochranu nejen proti choleře, ale i cestovatelským průjmům způsobeným bakterií E. coli. Pokud budete pobývat v uzavřeném prostoru s velkou kumulací osob (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.Při pobytu v odlehlých oblastech a na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem nebo opicí, které nejsou ve Vietnamu výjimkou) a japonské B encefalitidě přenášené komáry zvláště v období dešťů.Očkování proti žluté zimnici je úřady vyžadováno pouze při příletu z endemické oblasti (země, ve které se onemocnění vyskytuje). V době dešťů se ve Vietnamu vyskytuje horečka dengue, kterou přenáší komáři, kteří jsou aktivní i přes den. Je dobré používat účinné repelenty, chránit se oblečením, ev. spát pod moskytiérou. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. Odborný lékař Vám v případě potřeby předepíše vhodná antimalarika, která Vás ochrání před onemocněním malárií, která se v zemi rovněž vyskytuje. Dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Konzumujte ovoce omyté nezávadnou vodou, nejlépe to, co lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů