Vyhledat zájezd na mapě

Polonnaruva se stala královským městem na konci 10. století. Tehdy si z ní udělala hlavní město jihoindická dynastie Čólů, která před tím dobyla Anurádhapuru a která potřebovala najít vhodnější sídlo, které by opevnila proti sinhálským útokům z jihovýchodu. Sinhálský král Vidžajabáhu I. vyhnal Čóly z ostrova v roce 1070, ale Polonnaruva už jako hlavní město říše zůstala.

Největší růst město zaznamenalo během vlády krále Parakramabáhua I. (1153–86). Tehdy zde vyrostly honosné paláce a nádherné zahrady. Bylo zbudováno 2400 ha vodních nádrží – mimo jiné i jezero Parakrama Samudra, které dnes patří k největším vodním plochám Šrí Lanky. V dalších stoletích se střídal úpadek s růstem, město sužovaly další nájezdy nepřátelských Indů ze severu, ale přesto Polonnaruva zůstala hlavním městem říše. Dnes tu najdeme zachovalé zbytky paláců, svatyně a hlavně nádherné sochy. Druhé z královských měst Šrí Lanky je nejen rájem archeologů, ale také další významnou památkou ostrova.

Většina důležitých památek se nachází severně od moderní části města. Památky jsou chráněny UNESCO.

V první skupině budov, vpravo za vchodem, uvidíte tyto stavby:

Královský palác (krále Parakramabáhua) - budova měřila 31 x 13 m a měla 7 poschodí, vrchní 4 byla pravděpodobně dřevěná. Palác měl 50 místností a střecha byla podepřena 30 sloupy.

Audienční hala - zdobená vytesanými slony, každý je v jiné pozici. Za povšimnutí stojí i vytesaní lvi nad schody.

Bazén, kde se král koupal, byl dříve součástí vodní zahrady (najdete jej na JV od paláce pod kopcem).

Cestou k terase chrámu zubu uvidíme Šiva Dévalé č.1, hinduistický chrám zasvěcený Šivovi. Takovýchto chrámů je tu několik a poukazují na významné postavení Indů i za doby vlády sinhálských králů.

Budovy na terase Chrámu zubu (též zvané Polonnaruva Quadrangle):

Thúparáma gedige – náboženská budova ve starosinhálském slohu s velmi silnými zdmi. Na její stavbu byla použita malta a má neporušenou střechu. Uvnitř je zbytek sochy Buddhy z cihel a kolem něj další Buddhové vytesaní z kamene.

PolonnaruvaVatadage – kruhová budova, 18 m v průměru, má 4 vstupy s hezkými strážními kameny (nejhezčí je na severu). Uvnitř je zbytek malé stúpy (dágoby) hlídané 4 sedícími Buddhy.

Gal Pota – kamenná kniha. Vytesáno je v ní, že tento 25tunový kámen byl dovezen z Mihintalé (100 km) králem Nissankou Mallou; popisuje ctnosti a úspěchy krále.

Atadage – první chrám zubu v Polonnaruvě, postaven králem Vidžajabáhuem – jediná dochovaná stavba po tomto králi.

Hatadage – chrám zubu, který pravděpodobně nechal postavit král Parakramabáhu poté, co získal Buddhův zub zpět po jeho dočasné ztrátě. Některé zdroje uvádějí, že byl postaven králem Nissankou Mallou. Stavba prý trvala jen 60 dní.

Satmahal Prasáda (sedmiposchoďový palác), vypadá jako kambodžská pagoda.

Vně městských zdí se nachází ještě mnoho budov na různých místech. V severní skupině jsou například:

Ležící Buddha v PolonnaruvěGal Vihára – vrchol umění, něco jako symbol Polonnaruvy. Je součástí severního kláštera krále Parakramabáhua. Uvidíte tu 4 sochy Buddhy, všechny vytesané z jednoho kusu kamene. Stojící Buddha je 7 m vysoký, vzhledem k neobvyklé pozici rukou a ustaranému výrazu někteří věří, že socha představuje Buddhova žáka Ánandu, který truchlí nad odchodem svého pána, který právě dosáhl Nirvány. Jiní tvrdí, že všechny sochy představují Buddhu. Ležící Buddha je 14 m dlouhý a představuje Buddhu dosahujícího nirvány. Další 2 sochy jsou v poloze sedící.

Rankót Vihára4. největší dágoba na Šrí Lance (po 3. v Anurádhapuře) postavená králem Nissankou Mallou, 55 m vysoká. Patří ke klášteru Alahana Pirivéna, založenému králem Parakramabáhuem, společně s dalšími stavbami.

Kiri Viháradágoba, která získala své jméno podle bílé barvy (kiri=bílý) a je původní (byla znovu odkryta po 700 letech při archeologických pracích).

Dále jsou to sněmovní hala Buddha Síma Pasada – nejvyšší budova patřící ke klášteru, a Lankatilaka, 17 m vysoká stavba uvnitř se sochou Buddhy, bohužel již bezhlavého.

Místo lze navštívit na zájezdu

Související články

Očkování na Šrí Lanku

Ostrov Šrí Lanka je označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa a patří mezi často vyhledávané destinace turistů v jihovýchodní Asii. Návštěvník může volit mezi rekreační dovolenou v luxusním resortu, nebo plánovat dobrodružnou cestu i do odlehlejších oblastí ostrova. V obou těchto případech je vhodné před cestou myslet na prevenci zdraví na cestách... >> Podrobnosti o očkování na Šrí Lanku <<  Při plánované cestě na Šrí Lanku je dobré prověřit si aktuální platnost očkování proti tetanu. Mezi základní očkování pro každého turistu patří očkování proti žloutenkám typu A+B a očkování proti břišnímu tyfu.  Očkování proti žluté zimnici není pro evropské turisty povinné a ani se tato nemoc na Šrí Lance nevyskytuje. Státem je očkování proti žluté zimnici vyžadováno po příjezdu ze zemí, kde se toto onemocnění vyskytuje. Při pobytech v uzavřeném prostoru, kde je velká kumulace lidí (např. letadlo, místní doprava, noclehárny), je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Při pobytu v odlehlých oblastech nebo na venkově je doporučeno očkování proti vzteklině, která patří stále mezi smrtelná onemocnění.  Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i několik měsíců proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu s vyšším obsahem DEET. Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin. Ani pro čištění zubů není doporučeno použít tamní zdroj vody, ale v rámci prevence zvolit balenou nebo filtrovanou vodu. Příčinou průjmových onemocnění mohou být kostky ledu, nedostatečně tepelně upravená strava, ovoce (konzumujte jen to, co jde oloupat). Stravujte se raději v restauracích než po ulicích. Velmi nízké riziko malárie je pouze na severu země. V ostatních oblastech se malárie nevyskytuje. Velkým problémem je ale výskyt dengue horečky, kterou přenáší komár. Proto doporučujeme používat vhodné repelenty. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.  Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů