Vyhledat zájezd na mapě

Bývalé hlavní město dávné říše Kogurjo (5.–8. stol.) patří v současnosti k nejbizarnějším místům na světě. Ze starých historických budov se kvůli válečným konfliktům nedochovalo téměř nic, město bylo de facto znovu postaveno po skončení (přerušení) korejské války.

K nejstarším památkám patří např. Velká východní brána – Tedonggang. Ta byla původně postavena už v 6. století, nicméně její dnešní podoba je z r. 1635. Další historickou památkou je pchjongjangský bronzový zvon, který sloužil k varování před požáry a Pavilón Rjongwang z roku 1670.

Od dob znovuvystavění města v 50. a 60. letech Pchjongjang po dobu několika dekád téměř nezměnil svůj vzhled. Dnešním návštěvníkům tak nabídne pohled na sovětsky okázalé široké bulváry a nekonečné šedé obytné bloky. Specialitou jsou nejrůznější pomníky a památníky. Jedná se např. o Mansundae – Velký památník, památník ideologie Čučche, Mauzoleum Kim Ir-sena, Vítězný oblouk, sochu koně Čchollima atp. Velký památník Mansunde jsou sochy Kim Ir-sena a Kim Čong-ila v nadživotní velikosti – místo, kde se pokládají květiny… Kromě těchto zajímavostí rozhodně stojí za povšimnutí policistky, které ručně řídí dopravu na křižovatkách. (Ruční provoz má několik různých vysvětlení, avšak nepravděpodobnější je zřejmě to prozaické – správa města šetří na nákladech na světelné značení.


Pokud je to možné, požádejte průvodce o pěší přemisťování se z místa na místo namísto popojíždění autem. Uvidíte mnohem víc z „opravdového“ života Korejců.

Mansundae – Velký památník

Byl postaven v r. 1972 u příležitosti narozenin věčného prezidenta Kim Ir-sena. Původní socha Kim Ir-sena byla pozlacená, avšak na námitky ČLR, která v 70. letech KLDR ekonomicky podporovala, bylo zlacení odstraněno a socha je bronzová. V r. xxxy přibyl ke Kim Ir-senovi jeho syn Kim Čong-il. V roce 2013 byla jeho socha vyměněna za novější model, který má na sobě namísto typického kabátu sportovní bundu. Památník je považován za epicentrum kultu obou Kimů a místo, kde je možné resp. doporučeníhodné zde projevit úctu oběma vůdcům. Je slušnost k památníku položit květiny a poklonit se. (Šéfové turistických výprav obvykle vezmou své svěřence do květinářství před návštěvou památníku a náležitě je poučí o zvyklostech).

Kumsusan – Mauzoleum

Původní Kim Ir-senova rezidence slouží svému majiteli dodnes. Jeho nabalzamované tělo leží v nejvyšším patře budovy, její návštěva je však možná pouze na oficiální pozvání. Pokud budete mít příležitost se do mauzolea podívat, oblečte se velice střízlivě, v budově se sluší projevit zármutek.

Věže Nesmrtelnosti

Jednu z věží nesmrtelnosti budete míjet při cestě z centra města k mauzoleu, v zemi se jich nachází několik set. Je na ní nápis „Velký vůdce, soudruh Kim Ir-sen s námi zůstane na věčné časy“.

Věž Ču-čche

Stojí zde od roku 1982 (od Kim Ir-senových 70. narozenin) a je to památník Kimovy ideologie (filosofie) ču-čche. Věž byla postavena z 25.550 žulových bloků a měří 170m. Je možné se výtahem vyvézt nahoru, odkud je zejména za jasného počasí skvělý výhled na celé město.

Památník mytologického koně Čchollima

Kůň čchollima (doslova „Kůň deseti tisíc li“) figuruje v nejstarší korejské mytologii. Jeho vyobrazení najdeme např. v hrobkách sillských králů ve městě Kjongdžu na jihu poloostrova. Má Severokorejcům připomínat rychlost, se kterou je třeba budovat zemi – tento přístup byl obzvlášť aktuální po přerušení Korejské války. Přirovnání „být rychlý jako čchollima“ se v KLDR stále používá.

Vítězný oblouk

Největší na světě - o celé 3 metry vyšší než pařížský. Na jeho stěnách je vyobrazený Kim Ir-sen, který plamenně hovoří ke svým stoupencům po osvobození Koreje od japonské okupace v roce 1945. Před ním zpravidla probíhá výklad o osvobození (zajímavá je zejména část o úloze Rudé armády … ve výkladu většinou chybí a osvobození Pchjong-jangu je připisováno právě Kim Ir-senovi a jeho partyzánům).

Náměstí Kim Ir-sena

Hlavní pchjong-jangské náměstí je působivé zejména svou rozlohou. Mezi budovami stojí za zmínku ústřední knihovna „Velká lidová studovna“, ve které se mísí tradiční architektura a budovatelský styl 50. Let. Nachází se v ní přes 30 milionů svazků a ojedinělý systém dopravníků. Na náměstí se nachází také Korejská národní galerie umění a Korejské ústřední muzeum dějin.

Mangjongde – Dětský palác

Slouží ke konání nejrůznějších představení – bojových umění, gymnastiky, hudby… Prohlídka zpravidla končívá ve velké aule, kde je možné shlédnout precizně nacvičená vystoupení mládeže a vyslechnout píseň věrnosti velkému vůdci.

Park Moran

Je odpočinkovou zónou pro obyvatele Pchjong-jangu. Rodiny zde pořádají pikniky, scházejí se zde přátelé. Zejména o nedělích se prostranství zaplní a panuje zde uvolněná atmosféra.

Pchjongjangské metro

Je jedním z nejhlouběji umístěných staveb metra na světě, bylo stavěno jako úkryt před bombardováním. Má dvě linky, které slouží k přepravě běžné populace, avšak existují zvěsti o dalších linkách či stanicích, které propojují strategická místa ve městě… Zahraniční turisté jsou většinou vpuštěni pouze do dvou stanic – Pchuhung a Jongwan. Prostory metra jsou vskutku impozantní – mramorová nástupiště, fresky oslavující oba vůdce atd.

Pchjongjangská filmová studia

V KLDR vznikne ročně přibližně 20 filmů, de facto všechny pocházejí z Pchjongjangských filmových studií. Převládají dvě hlavní témata – japonský útlak a boj proti imperialistickým U.S.A. Celý komplex je dost rozlehlý, v areálu stojí tradiční korejská vesnice, která slouží k natáčení zejména historických námětů, čínská i japonská ulice. Zájemci se mohou vyfotit ve filmových kostýmech!

Muzeum Vítězného osvobození domoviny

Skvěle zpracované modely a panorama bitev Korejské války, vystavené poničené tanky, torpéda používané oběma válečnými stranami. Poblíž je i Památník Války za Osvobození Vítězné Domoviny 1950-53, který byl odhalen v r. 1993 u příležitosti 40. výročí přerušení Korejské války.

Hrobka bájného předka Tanguna

Mýtus o Tangunovi – předkovi Korejců je rozšířen v severní i jižní části poloostrova. Tangun se údajně narodil na úpatí posvátné hory Pektusan (na hranici ČLR a KLDR) a byl synem božského prince a medvědice převtělené do lidské podoby. Přestože byl po staletí považován za mýtickou postavu, v Severní Koreji byly v 90. letech minulého století „objeveny“ jeho ostatky, které jsou nyní uloženy ve speciálním mauzoleu poblíž Pchjong-jangu. Dokonce se spekuluje o tom, že Tangun a věčný vůdce Kim Ir-sen jsou příbuzensky spjati.

Mangjongde – rodiště Kim Ir-sena

V areálu Mangjongde se nachází skupina tradičních farmářských domků, kde se údajně narodil Kim Ir-sen. Celý areál nicméně působí poněkud příliš zachovale a vyvstává otázka, jestli se věčný prezident narodil právě zde. Poblíž je rovněž Mangjongské Muzeum Revoluce s expozicí mapující dětství Kim Ir-sena a život členů jeho rodiny. Vyplývá z něj, že Kimova rodina byla prostá, ale zapálená pro věc revoluce! Občas je možné navštívit Revoluční školu, kde se již po generace vzdělávají děti Pchjong-jangské elity. Mangjongský zábavní park nabízí příjemný oddych – je možné se projet např. na horské dráze.

Místa lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů