Vyhledat zájezd na mapě

Severokorejci jsou velice hrdí na svůj národ, jejich vlastenectví hraničí s nacionalismem. Jsou k tomu vychováváni od dětství – stejně jako jsou vedeni k nenávisti vůči Japonsku či Spojeným státům. K cizincům se chovají zpravidla zdvořile a mile, nicméně je v nich velká obezřetnost zejména vůči obyvatelům Japonska a USA. Kvůli této propagandě je jasné, koho běžní lidé obviňují, když dojde k výpadku elektřiny… 

Pionýři v Paláci dětíSeverokorejská společnost je rozdělena do tří tříd – podle svého postoje ke straně, a navazuje tak na tradičně hierarchizovanou korejskou společnost. Rozvrstvení společnosti se také odráží v jazyce, který rozlišuje šest úrovní vykání a tykání. Také proto mají Korejci obecně problémy s dialogem, nediskutují – jsou zvyklí buď nařizovat, nebo poslouchat příkazy. (Ale neplatí to samozřejmě stoprocentně.) Velkou část korejské společnosti tvoří armáda, je to pátá největší armáda na světě. Pro muže je členství a armádě prestiží. 

Během návštěvy země je možné vidět nejrůznější výjevy – brigády dělníků, jak pracují (pracovní týden má 6 dní) a u nich stojící řady pionýrů, kteří jim k práci zpívají… 

Podle tradičního výkladu marxismu je náboženství výrazem feudálního smýšlení, nicméně v r. 1990 oficiální protináboženská propaganda ustala. Konfuciánské smýšlení je v KLDR dosud živé, a jsou dokonce připouštěna i další náboženství. Turisté bývají vpouštěni do několika buddhistických klášterů a v posledních několika letech bylo v Pchjongjangu postaveno několik křesťanských kostelů. 

Kromě těchto velkých náboženských hnutí jsou stále živé tradice šamanismu a především kultu zakladatele Koreje – Tanguna. V některých horách jsou vystavěny svatyně, které jsou často navštěvovány, lidé tam chodí meditovat a obětovat, v jejich blízkosti bývají ubytovny pro poutníky. KLDR patří kvůli své politice izolace, jadernému programu, testování raket atp. k nejuzavřenějším a nejzáhadnějším státům na světě. Co se skrývá za hranicemi této země? 

Ze severokorejského venkova„Dynastie Kimů“ zde vládne společně s komunistickou stranou již od 50. let, kdy byla podporována Sovětským svazem. Respektive byl podporován mladý nadějný komunista Kim Il-song (Kim Ir Sen), který zemi vedl v duchu marxismu až do své smrti v r. 1994. Titul „věčný prezident“ mu dodnes náleží, proto se jeho nástupci titulem prezidenta neoznačují. 

Cestování po KLDR je striktně v rukou místních průvodců a je třeba se zcela přizpůsobit jejich pokynům. Zároveň si být vědom toho, že všechna fakta jsou podávána z jiné (severokorejské) perspektivy. Pokud tuto realitu přijmete, může vás čekat fascinující cesta do země, kde studená válka ještě neskončila.

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů