O nejstarších dějinách Penangu není mnoho známo, čínští námořníci jej ale prokazatelně znali již v 15. století. Ostrov byl v této době asi neobydlený. Prvním Evropanem, který sem doplul, byl kupec dobrodruh James Lancaster, který na ostrov dorazil r. 1593 a používal jej i jako základnu pro své výpady do Melacké úžiny. Na trvalé osídlení si ale ostrov musel počkat až do konce 18. století. R. 1786 kedažský sultán podepsal smlouvu s kapitánem Francisem Lightem, který získal možnost se zde usadit a obchodovat výměnou za ochranu proti Siamcům a Barmáncům. Smlouva ale nebyla dodržena a sultán si chtěl území vzít zpět. To se mu ale nepodařilo, ostrov zůstal ve vlastnictví Britů, kteří ještě získali i protější břeh a nazvali jej Wellesley. Jednalo se o první opěrný bod Britů v budoucím britském Malajsku.
Dostatek půdy a liberální atmosféra přilákala řadu nových osadníků, jejichž počet do konce 19. století narostl na více než 10 000. Na Penangu se začalo pěstovat koření, polovinu výdajů kolonie ale pokrývaly zisky z obchodu s opiem. Kolonie byla důležitou součástí tzv. Úžinových osad a měla kvalitní správu, srovnatelnou s městy Bombaj a Madrás. R. 1867 začala krvavá řež znepřátelených čínských gangů, po získání kontroly nad situací musely oba klany zaplatit Britům obrovskou pokutu a za tyto prostředky byl založen stálý policejní sbor.
Penang zůstal významným přístavem až do 60. let 20. století, kdy jeho význam snížilo vyhlášení Langkawi coby bezcelní zóny. Zrušení regulace nájemného r. 2000 umožnilo lepší dostupnost bydlení a další rozvoj města. Díky přílivu počítačových a IT firem bývá dnes někdy Penang také označován jako Silicon Valley východu. Jedná se o jediný malajsijský stát, kde Číňané tvoří (těsnou) většinu obyvatel. Penang je také druhý nejmenší malajsijský stát, přičemž ostrov je územím s nejhustším osídlením v Malajsii. Sama provincie sestává ze dvou částí – ostrova Pulau Penang a Seberang Perai. Označení Penang je mírně matoucí, někdy se jedná o provincii, někdy pouze o ostrov sám a někdy bývá jako Penang označováno i hlavní město ostrova a provincie, starobylé město Georgetown.
Co vidět v Malajsii
- Ostrov Borneo
- Borneo: Kota Kinabalu
- Borneo: Kučing, hlavní město Sarawaku
- Borneo: Miri
- Borneo: NP Bako
- Borneo: NP Gunung Mulu
- Borneo: NP Kinabalu
- Borneo: rehabilitační centrum divoké zvěře Semenggoh / rehabilitační centrum orangutanů Sepilok
- Borneo: Sandakan
- Borneo: Sungai Kinabatangan, bahnitá řeka s výskytem divokých zvířat
- Cameronská vysočina
- Georgetown, historické centrum
- Jeskyně Batu
- Kuala Kangsar, sídlo perackého sultána
- Kuala Lumpur, hlavní město
- Lesní výzkumný ustav Malajsie / FRIM
- Melaka
- NP Taman Negara
- Ostrov Pangkor
- Perhentianské ostrovy
- Souostroví Langkawi