Vyhledat zájezd na mapě

O nejstarších dějinách Penangu není mnoho známo, čínští námořníci jej ale prokazatelně znali již v 15. století. Ostrov byl v této době asi neobydlený. Prvním Evropanem, který sem doplul, byl kupec dobrodruh James Lancaster, který na ostrov dorazil r. 1593 a používal jej i jako základnu pro své výpady do Melacké úžiny. Na trvalé osídlení si ale ostrov musel počkat až do konce 18. století. R. 1786 kedažský sultán podepsal smlouvu s kapitánem Francisem Lightem, který získal možnost se zde usadit a obchodovat výměnou za ochranu proti Siamcům a Barmáncům. Smlouva ale nebyla dodržena a sultán si chtěl území vzít zpět. To se mu ale nepodařilo, ostrov zůstal ve vlastnictví Britů, kteří ještě získali i protější břeh a nazvali jej Wellesley. Jednalo se o první opěrný bod Britů v budoucím britském Malajsku.

Dostatek půdy a liberální atmosféra přilákala řadu nových osadníků, jejichž počet do konce 19. století narostl na více než 10 000. Na Penangu se začalo pěstovat koření, polovinu výdajů kolonie ale pokrývaly zisky z obchodu s opiem. Kolonie byla důležitou součástí tzv. Úžinových osad a měla kvalitní správu, srovnatelnou s městy Bombaj a Madrás. R. 1867 začala krvavá řež znepřátelených čínských gangů, po získání kontroly nad situací musely oba klany zaplatit Britům obrovskou pokutu a za tyto prostředky byl založen stálý policejní sbor.

Penang zůstal významným přístavem až do 60. let 20. století, kdy jeho význam snížilo vyhlášení Langkawi coby bezcelní zóny. Zrušení regulace nájemného r. 2000 umožnilo lepší dostupnost bydlení a další rozvoj města. Díky přílivu počítačových a IT firem bývá dnes někdy Penang také označován jako Silicon Valley východu. Jedná se o jediný malajsijský stát, kde Číňané tvoří (těsnou) většinu obyvatel. Penang je také druhý nejmenší malajsijský stát, přičemž ostrov je územím s nejhustším osídlením v Malajsii. Sama provincie sestává ze dvou částí – ostrova Pulau Penang a Seberang Perai. Označení Penang je mírně matoucí, někdy se jedná o provincii, někdy pouze o ostrov sám a někdy bývá jako Penang označováno i hlavní město ostrova a provincie, starobylé město Georgetown.

Co vidět v Malajsii

Vlajka NalajsiePraktické informace a zajímavosti o Malajsii

Malajsie – články


Malajsie – poznávací zájezdy

Zájezdy do této lokality

Související články

Očkování do Malajsie

Před cestou do Malajsie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě preventivního očkování.  Před cestou si uzavřete kvalitní zdravotní připojištění. Před odletem si zkontrolujte platnost Vašeho očkování proti tetanu. >> Podrobnosti o očkování do Malajsie << Základní doporučené očkování pro cestovatele do Malajsie je očkování proti žloutence typu A+B. Očkování proti břišnímu tyfu se doporučuje cestovatelům, kteří nebudou pobývat jen v hotelích a turistických oblastech. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově a v přírodě. Vzteklinu často přenáší toulaví psi, kočky, opice, netopýři. Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách.  Mezi ně patří například očkování proti pneumokokům, meningokokovým nákazám a japonské B encefalitidě. V Malajsii se hlavně v období dešťů, březen až září, vyskytuje dengue horečka a horečka chikungunya. Onemocnění se přenáší poštípáním infikovaným komárem. Proti těmto nemocem se nelze preventivně očkovat. Je dobré se chránit proti poštípání komárem účinnými repelenty, oděvem a moskytiérou. Riziko malárie je v této zemi velmi nízké, především na Sabahu a Sarawaku v deštných pralesích. Doporučení antimalarické chemoprofylaxe patří plně do kompetence odborníků na cestovní medicínu – závisí na přesné oblasti pobytu, ročním období, délce pobytu a dalších podmínkách.  Při pobytu v přírodě dbejte zvýšené opatrnosti, v Malajsii je výskyt jedovatých hadů. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit léky na teplotu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti, dezinfekci na kůži, dezinfekční gel na ruce. Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví na cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů