Vyhledat zájezd na mapě

V dobách, kdy Kuala Lumpur nebyla víc než malárií zamořenou bažinou a Penang se měl teprve stát „perlou Orientu“, Melaka již byla jedním z největších a nejvýznamnějších obchodních přístavů v JV Asii. Město má ideální strategickou polohu v Melacké úžině, navíc leží přibližně na půli cesty mezi Čínou a Indií. Proto se sem odedávna stahoval obchod z celé Asie. Navíc pravidelné monzuny vyžadovaly dlouhodobé pobyty kupců, docházelo zde k prolínání kultur a jejich vzájemnému obohacování (za zmínku stojí především čínsko-malajská kultura zvaná „baba-nyonya“, či kultura peranakanská).

Až do začátku 14. století zde stála pouhá skromná rybářská víska, poté ale začal význam města prudce stoupat. Založení města bývá podle neověřitelných pramenů spojováno s uprchlým sumaterským princem Paráméšvarou, který se zde měl usadit a později umožnit přístup islámu na Malajský poloostrov. Měl také podle legendy spojované se statečným bílým jelínkem město pojmenovat podle stromu (botanicky phyllanthus emblica, malajsky melaka), pod kterým odpočíval. Historicky zde na počátku 15. století několikrát kotvil čínský admirál Čeng Ho, který zde položil základy pro vznik nejstarších čínských komunit na Malajském poloostrově. Melaka také byla prvním místem na Malajském poloostrově, které na počátku 16. století zabrali pro sebe evropští kolonizátoři. Vlastnictví města se několikrát změnilo (po Portugalcích jej přebrali Holanďané a ještě později Britové), aby se nakonec opět vrátilo Malajsii. Vzhledem k historii města se jedná o jedno z nejdůležitějších míst v zemi. Stejně jako Penang byla Melaka r. 2008 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Stadthuys

Vínově červené budovy v centru Melaky jsou nejstarší památky holandské přítomnosti zde v přístavu, byly postaveny krátce po zabrání Melaky Holanďany r. 1641. Mezi nejznámější místa patří radnice a guvernérská rezidence, lze vidět i staré lodní sklady a věžní hodiny.

 

Porta de Santiago (A Famosa)

Původní pevnost byla postavena Portugalci r. 1511 a obklopovala velkou část centra města. Většina pevnosti ale vzala za své, když byla během britského převzetí města na začátku 19. století z pochybných strategických důvodů značně poničena. Dodnes zachovalé části vděčí za záchranu zásahu tehdejšího britského správce, sira Rafflese.

Kostel sv. Pavla

Kostel (respektive jeho ruiny) se nachází na místě původní malé kapličky, postavené r. 1521 portugalským kapitánem. Jedná se o jeden z nejstarších kostelů na Dálném východě. V interiéru jsou k nalezení náhrobky holandských šlechticů, kteří zde byli pohřbeni – všeobecně byla úmrtnost Evropanů v Asii vysoká, souvisela se špatnou hygienou a také zvykem i v místních horkých podmínkách nosit těžké evropské šaty. Kostel často navštěvoval sv. František Xaverský, jeden ze zakladatelů jezuitského řádu. Když v Číně zemřel, jeho ostatky zde na 9 měsíců spočinuly, než byly s konečnou platností přeneseny do indického přístavu Goa, kde zůstávají dodnes. V interiéru kostela je ale k nahlédnutí jeho bývalá hrobka a před kostelem stojí Františkova socha, nostalgicky shlížející na město. Během nadvlády Britů zde byl muniční sklad a kostel po 150 let chátral.

Sultánský palác

Dřevěná budova byla postavena jako přesná replika originálu z 15. století bez použití hřebíků, a to na základě pramenů z významného literárního díla Malajské kroniky (Sejarah Melayu). Dnes je sídlem kulturního muzea, melacká sultánská dynastie zanikla r. 1515, krátce po obsazení Melaky portugalskými vojsky.

Chrám Cheng Hoon Teng

Tento krásný svatostánek je nejstarší funkční tradiční čínský chrám v Malajsii, byl postaven r. 1646. Je zasvěcen bohyni milosrdenství Kuan Jin, malý oltář zde má i bohyně Tianhou, ochránkyně rybářů a námořníků. Veškerý stavební materiál, především dřevo, pochází přímo z Číny, odkud pocházeli taktéž řemeslníci, kteří chrám stavěli. Chrám představuje náboženské centrum pro buddhistickou komunitu v Melace.

Mešita Kampung Hulu

Je nejstarší funkční mešita v Malajsii (z r. 1728), byla paradoxně postavena Holanďany. Ti, na rozdíl od Portugalců, kteří zbořili veškeré nekřesťanské svatostánky, pomohli místním jejich svatyně obnovit. Jedná se o netradiční stavbu v javánském stylu s několikapatrovou střechou a minaretem v sumaterském slohu.

Mešita Kampung Kling

Taktéž jedna z nejstarších mešit v Malajsii. Opět s několikapatrovou střechou typu hory méru a maurským strážním minaretem, typickým pro rané sumaterské mešity.

Chrám Sri Poyyatha Vinayagar Moorthi

Jedná se o hinduistický chrám, postavený na pozemku darovaném místním věřícím Holanďany r. 1781. Chrám je zasvěcen bohu Ganéšovi.

Kostel sv. Petra

Byl postaven r. 1710 a jedná se o nejstarší aktivní katolický kostel v Malajsii.

Co vidět v Malajsii

Vlajka NalajsiePraktické informace a zajímavosti o Malajsii

Malajsie – články


Malajsie – poznávací zájezdy

Související články

Očkování do Malajsie

Před cestou do Malajsie je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země. Stejně tak tomu je i v případě preventivního očkování.  Před cestou si uzavřete kvalitní zdravotní připojištění. Před odletem si zkontrolujte platnost Vašeho očkování proti tetanu. >> Podrobnosti o očkování do Malajsie << Základní doporučené očkování pro cestovatele do Malajsie je očkování proti žloutence typu A+B. Očkování proti břišnímu tyfu se doporučuje cestovatelům, kteří nebudou pobývat jen v hotelích a turistických oblastech. Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově a v přírodě. Vzteklinu často přenáší toulaví psi, kočky, opice, netopýři. Dále doporučujeme očkování proti choleře, protože tato vakcína v nápoji chrání i proti průjmům způsobeným bakterií E. coli. Tato bakterie je častou příčinou cestovatelských průjmů. Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách.  Mezi ně patří například očkování proti pneumokokům, meningokokovým nákazám a japonské B encefalitidě. V Malajsii se hlavně v období dešťů, březen až září, vyskytuje dengue horečka a horečka chikungunya. Onemocnění se přenáší poštípáním infikovaným komárem. Proti těmto nemocem se nelze preventivně očkovat. Je dobré se chránit proti poštípání komárem účinnými repelenty, oděvem a moskytiérou. Riziko malárie je v této zemi velmi nízké, především na Sabahu a Sarawaku v deštných pralesích. Doporučení antimalarické chemoprofylaxe patří plně do kompetence odborníků na cestovní medicínu – závisí na přesné oblasti pobytu, ročním období, délce pobytu a dalších podmínkách.  Při pobytu v přírodě dbejte zvýšené opatrnosti, v Malajsii je výskyt jedovatých hadů. Do cestovní lékárničky nezapomeňte přibalit léky na teplotu, léky proti průjmům, probiotika, náplasti, dezinfekci na kůži, dezinfekční gel na ruce. Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely např. čištění zubů, případně je možné pořídit si před cestou filtrační láhev na vodu. Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví na cestách do zahraničí. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů