Zajímavá místa
Informace
Základní informace o zemi (časový posun, měna) a dále pak praktické informace o počasí, bezpečnosti, očkování, vízové povinnosti či zastupitelských úřadech v Malajsii naleznete v odkazu.
Historie
Malajský poloostrov a především Melackou úžinu s její strategickou polohou již od starověku navštěvovali kupci z dalekých krajů. Jednalo se o území, kudy procházely významné obchodní trasy z Číny do Indie, ale i z jiných míst Asie.
Více o dějinách Malajsie
Kuchyně
Základní potravinou je stejně jako v pevninské části JV Asie rýže a různé druhy nudlí. Na rozdíl od pevninské části je zde ale mnohem silnější vliv kuchyně arabské a indické, především v Malajsii s její silnou indickou komunitou. Časté jsou také úpravy původních pokrmů tak, aby odpovídaly místním chutím, čímž vzniká právě jejich unikátní, neopakovatelný charakter. Národy ostrovní JV Asie často inklinují k ostrým a kořeněným jídlům.
Více o malajské kuchyni
Náboženství
Situace v ostrovní části JV Asie je z hlediska náboženství velmi různorodá a komplikovaná. Původní animistické a šamanistické náboženské tradice překryla nejdříve indická náboženství, později je na většině území regionu vystřídal a obohatil islám a kultura muslimská. Po příchodu Evropanů tento mix doplnilo náboženství a kultura koloniálních mocností, tedy křesťanství a kulturní vlivy evropské. Do této „náboženské směsi“ se přimíchaly ještě další ingredience – především náboženství čínských komunit či hinduismus pracovních sil z Indie.
Více o náboženství v ostrovní JV Asii
Jazyk
Malajština je jazykem etnika Malajců, pro které je rodným jazykem. Je úředním jazykem Malajsie, a to i pro etnika nemalajská (byť ta mohou používat i svůj rodný jazyk). Jedná se tedy z podstaty o jazyk národ spíše rozdělující, posilující význam majoritního etnika na úkor etnik ostatních.
Více o malajštině