Celý komplex je zpodobněním hinduistického vesmíru: vodní příkopy symbolicky reprezentovaly sedm moří, jež se prostírala kolem mythické hory Méru – tuto horu s jejími pěti vrcholy pak představuje samotný chrám s pěti věžemi, připomínajícími lotosové květy. Angkor Wat je zasvěcen (jako jeden z mála khmerských chrámů) bohu Višnuovi, k němuž se pojí i orientace chrámu na západ, rovněž netypická pro khmerské stavby, většinou situované východním směrem. Ze západu se k chrámu vstupuje přes most a vstupním pavilonem, za nímž se počíná zhruba 300 m dlouhá písková přístupová cesta, jejíž perspektiva jen zvýrazňuje monumentálnost celé stavby. Cesta je lemovaná hadími balustrádami.
Ústřední chrám má tři široké stupně a připomíná tak pyramidu. Každý ze stupňů je lemován galeriemi s věžemi v rozích a vstupními pavilony uprostřed každé strany. Mezi galeriemi jsou dvě křížová nádvoří, ústící v krytá, stupňovitá schodiště. Vnitřní svatyně má plošné rozměry pouze 4,6 x 4,7 m, což je vzhledem k celkové mohutnosti stavby jen zdánlivě překvapivé – podobně je tomu totiž i u jiných khmerských chrámů, kde rovněž vnitřní prostor není tak podstatný.
Vnější a nejdelší galerie jsou zdobeny souvislými reliéfy, na nichž lze mj. spatřit 2–3 tisíce nebeských víl – apsary, každá z nich je jiná (uváděný počet se v různých pramenech liší). Jde o první skutečný vrchol sochařské výzdoby khmerských umělců a řemeslníků.
Kam dál?
Angkor * Angkor Thom – Bayon * Ta Prohm * Banteay Kdei * Banteay Srei * Siem Reap