Vyhledat zájezd na mapě

Město Kjongdžu (přezdívané též "Zlaté město") se nachází na východě provincie Kjongsangpukto a má přibližně 287 000 obyvatel. Od 2. poloviny 1. století př.n.l. bylo hlavním městem království Silla, od 7. století n.l., kdy byl Korejský poloostrov částečně sjednocen pod nadvládou Silly, se pak stalo hlavním městem nového státu. Jeho populace dosahovala v určitých obdobích až milionu obyvatel.

Královské hrobky v KjongdžuSkvělý věk Kjongdžu však skončil založením nového státu – Korjo a následným přesunutím hlavního města do Kesongu. Dále muselo město vzdorovat ničivým nájezdům Mongolů a o několik staletí později Japonců.

Počátkem 20. století začalo město opět „ožívat“, mnoho památek bylo opraveno či zrestaurováno. Dnes tvoří centrum města de facto muzeum pod širým nebem. Cesty vedou okolo parků s královskými hrobkami, jsou zde nejrůznější pagody, pavilony, sochy atd. 

Na východ od města se nacházejí dvě místa zařazená do Světového dědictví UNESCO (viz Klášter Pulguksa a Jeskyně Sokkuram) a neméně zajímavé jsou také okolní hory.

Klášter Pulguksa (klášter Buddhovy země) 

Vstupní brána chrámu Pulguksa, KjongdžuVrchol korejské chrámové architektury a skvost mezi korejskými památkami. Původně byl založen v r. 528, avšak podobně jako mnohé další kláštery byl vypálen během imdžinské války. Poté byl částečně zrestaurován, avšak do původní podoby (byly použity stejné stavení technologie jako u původního kláštera) byl uveden v 2. polovině 20. století.

Klášterní komplex je velmi rozsáhlý. Do hlavního chrámu stoupají dvě schodiště zvaná „mosty“. Jejich smyslem je „přenést“ vstupujícího ze smrtelného světa do věčné Buddhovy země. Dalšími zajímavými prvky jsou dvě pagody (Tapotchap a Sokkatchap) stojící na hlavním nádvoří. Velmi cenný je také interiér hlavního chrámu, zdobený dřevořezy draků. 

Jeskyně Sokkuram 

Stejně jako klášter Pulguksa figuruje na seznamu Světového dědictví UNESCO. Jedná se o malou stavbu uvnitř jeskyně podobnou rotundě. Důležitá je však její výzdoba. Uprostřed se nachází obrovské vyobrazení Buddhy Šákjamuního, které je obklopeno více než třemi desítkami strážců a nižších božstev buddhistického pantheonu. Všechny tyto sochy jsou považovány za vrcholná umělecká díla. Buddha se dívá (i když dnes už to je jen stěží patrné) přes Východní moře a má pověst ochránce země.

Pohoří Namsan

V pohoří NamsanNejzajímavější pohoří v okolí města Kjongdžu je bezesporu pohoří Namsan – Jižní hory. V době, kdy Kjongdžu bývalo hlavním městem, sloužily jako výletní destinace pro královskou rodinu. I z toho důvodu tam bylo zřízeno množství klášterů, pavilonů a pagod. Dodnes je v Namsanu k vidění velké množství buddhistických reliéfů a soch vytesaných do skal či kamenů. 

Místa lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů