Vyhledat zájezd na mapě

Říká se, že pokud člověk navštíví Japonsko, dvě města, která určitě musí vidět, jsou Tokio a Kjóto. Kjóto je historické město, kulturní centrum Japonska a má svébytnou atmosféru v každém ročním období. K vidění je zde opravdu hodně: přes dva tisíce svatyní a chrámů, tři paláce, desítky zahrad a muzejí. V Kjótu je možné strávit roky, a stále bude co objevovat.

Historie Kjóta začala v roce 794, kdy bylo zvoleno za nejvhodnější místo pro nové hlavní město. Navrženo bylo podle čínského města Xi’an(tehdy Chang’an, dynastie Tang), ulice jsou rovnoběžné, město je orientováno na sever. Za války bylo Kjóto ušetřeno bombardování zápalnými bombami spojenců a jeho obrovské kulturní dědictví tak bylo uchováno.

Kjóto Gošo 京都御所

Původní císařský palác, postavený v roce 794 a neustále rekonstruovaný po častých požárech. V současnosti sídlí císař v Tokiu a do Kjóta přijíždí přibližně dvakrát ročně.

Hrad Nidžó 二条城

Hrad Nidžó v KjótuTento hrad byl postaven v roce 1609 jako rezidence prvního tokugawského šóguna Iejasu. Měl být demonstrací moci a velikosti nového šóguna a zároveň symbolizovat úpadek moci císaře (je postaven nedaleko císařského paláce). Hrad skrývá mnoho bezpečnostních opatření, pasti na vetřelce, tajné místnosti a chodby, které měly snížit hrozbu ze strany šógunovými nepřáteli najatých vrahů – nindžů. 

Pontóčó 先斗町

Tradiční zábavní čtvrť v centru Kjóta, někdy také nazývaná Gion. Po soumraku dýchá na návštěvníka atmosférou starého Kjóta, v klidnějších zákoutích je možné v uličce jako vystřižené z historického filmu zahlédnout spěchající gejšu, o několik set metrů dál zářivé neony lákají k návštěvě striptýzových barů.

Heiandžingů 平安神宮

Svatyně postavená v roce 1895 u příležitosti 1100. výročí založení Kjóta. Stavba i přilehlá zahrada má připomínat atmosféru slavného období japonských dějin zvanou právě Heian.

Nanzendži 南禅寺

Jeden z nejkrásnějších a nejpříjemnějších chrámů v Kjótu. Původně byl postaven jako sídlo odstoupivšího císaře Kamejama, po jeho smrti v roce 1291 byl vysvěcen jako zenový chrám. Nyní je chrám sídlem představitelů školy zenového buddhismu Rinzai. K chrámu patří slavná zenová zahrada Skákající tygr a monumentální vstupní brána Sanmon. Chrám byl prakticky zničen během občanské války v 15. století, současná podoba je ze století 17.

Ginkakudži 銀閣寺

Stříbrný chrám v KjótuV překladu chrám Stříbrného pavilonu, postavený v roce 1482 jako klidné zákoutí, kam se mohl uchýlit šógun Ašikaga Jošimasa, pokud si chtěl odpočinout a uniknout hrůzám zuřící občanské války. Jméno je poněkud matoucí, neboť šógunův záměr pokrýt pavilon stříbrem se nepodařilo uskutečnit. Ke Ginkaku-dži patří jedna z nejkrásnějších zahrad v Kjótu. 

Kinkakudži (Zlatý pavilon) v Kjótu

Kinkakudži 金閣寺

Slavný chrám Zlatého pavilonu, jedna z nejslavnějších památek v Japonsku a určitě jedna z nejfotografovanějších. Postaven v roce 1397, opět jako sídlo pro odpočinek odcházejícího šóguna Ašikaga Jošimicu. Jeho syn vilu přeměnil po šógunově smrti na chrám. V roce 1950 mladý buddhistický mnich posedlý tímto chrámem založil v budově požár, který Kinkakudži zcela zničil. Tato událost se stala inspirací pro skvělý román spisovatele Mišima Jukio „Zlatý pavilon“ (nedávno výborně přeloženo do češtiny). Rekonstrukce včetně pokrytí zlatem byla dokončena v roce 1955. 

Kijomizudera 清水寺

Chrám Kijomizu v KjótuTento chrám byl postaven v roce 798, dochované budovy jsou však z roku 1633. Patří ke škole buddhismu Hossó, pocházející z Nara. Nádherný v kopcích položený chrám představuje zároveň krásnou symbiózu japonského buddhismu a šintoismu. Přímo na jeho pozemku stojí šintoistická svatyně (zasvěcená lásce a vztahům) a teče tudy posvátný vodopád Otawanotaki, jehož voda je považována za léčivou.

Bjódóin 平等院Kjóto - chrám Bjódóin

Chrám nejprve sloužil jako sídlo mocného rodu Fudžiwara, na buddhistický chrám byl přeměněn v roce 1052. Hóódó (Hala Fénixe), zasvěcená Buddhovi Amidovi, je původní dochovaná budova z roku 1053. Její obrázek si můžete prohlédnout též na zadní straně japonské 10jenové mince.

Arašijama 嵐山

Kjóto je město zcela obklopené horami, a proto se zde od jara drží intenzivní žár. Za čerstvým vzduchem je třeba odjet na okraj – a že hora Arašijama je k tomu velmi vhodná, už objevil šógunský rod Ašikaga, který zde ve 14. století založil chrám Tenrjúdžis nádhernou zenovou zahradou. Ta se nachází na okraji proslaveného bambusového háje, kterým projdeme do tichých zákoutí s chrámem Džódžakkódži, zahradou vily Ókoči Sansó s výhledem na Kjóto ad.

Hiei-san 比叡山

Hora Hiei mezi Kjótem a největším japonským jezerem Biwa se stala útočištěm buddhistického mnicha Saičó ještě před založením samotného císařského města. Ač bylo krátce po založení Kjóta zakázáno stavět buddhistické chrámy, Enrjakudži, který zde Saičó po svém studiu v Číně založil, byl císařskou rodinou posvěcen, protože bylo vnímáno, že mnichové na město z okraje dohlíží a chrání jej. Enrjakudži byl vybudován znovu po vypálení v 16. století a je rozdělen do klidnější západní části, kde se nachází i Saičóova hrobka, a rušnější východní s hlavní síní Kompon Čútó.

Většinu míst lze navštívit na zájezdu

Fotogalerie k článku
Související články

Očkování do Japonska

Japonsko je zemí známou pod výrazem „Země vycházejícího slunce“.  Japonsko láká své návštěvníky nejen na bohatou historii japonské kultury a dobrého jídla, ale rovněž nabízí západní styl moderního života nových technologií a světel velkoměst. >> Podrobnosti o očkování do Japonska << Velké nesnáze mohou způsobit cestovatelům jejich zdravotní problémy. V Japonsku je nutné počítat s vysokými náklady na zdravotní péči i za drobná ošetření. Proto se doporučuje uzavřít před cestou do země kvalitní cestovní pojištění, pokrývající také náklady na repatriaci a podstoupit preventivní doporučené očkování. Je nutné rovněž počítat s tím, že většina lékařů hovoří pouze japonsky. Každý cestovatel by měl být očkován proti žloutence typu A+B a měl by mít v pořádku očkování proti tetanu.  Žloutenka typu A „nemoc špinavých rukou“ se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou, žloutenka typu B je přenášena krví, pohlavním stykem a jinými sekrety.  Pokud budete cestovat letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, je na místě zvážit očkování proti meningokokovým ev. pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. Budete-li delší dobu pobývat v přírodě nebo na venkově, hlavně v období dešťů červen – září, doporučujeme očkování proti japonské B encefalitidě. V Japonsku se vyskytuje dengue horečka. I zde platí, že větší výskyt je také v období dešťů. Obě nemoci přenáší infikovaný komár, proto je dobré chránit se proti poštípání účinným repelentem. Zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). Doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Lékař centra Očkování a cestovní medicíny Vám zkontroluje platnost Vašich očkování, sestaví Vám individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. V rámci prevence zdraví je třeba nezapomínat na správně vybavenou cestovní lékárničku. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, antibakteriální gel na dezinfekci rukou,  probiotika, léky proti průjmům, léky na teplotu, dezinfekce na kůži.  Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci a vyvarujte se pití nebalené vody a konzumace nedostatečně tepelně opracovaných potravin. Zdroj článku: odborný tým očkovacích center Avenier Doporučení týmu CK China Tours ohledně očkování

Celý článek
Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů