Tachte Solajmán je nejvýznamnější památkou v západním Íránu. Od r. 2003 je na seznamu světového dědictví UNESCO. Leží v nadmořské výšce 2400 m, poblíž města Takáb.
Pozůstatky historických staveb pochází z různých historických údobí. Nejstarší stavby jsou z doby dynastie Sásánovců, pak Arsakovců a poslední z doby mongolské. Nacházel se zde jeden ze tří nejvýznamnějších zoroastrovských chrámů v Íránu za doby sásánovské dynastie. Sásánovský král se sem prý přišel poklonit k ohňovému oltáři a pak teprve usedl na trůn. Podle legendy se zde narodil Zarathuštra. Podle jiné legendy zde pobýval král Šalamoun a dle něho bylo toto místo pojmenováno „Trůn Šalamounův“.
Místo se nachází v krajině sopečného původu, o čemž svědčí dva krátery – jeden uprostřed archeologické lokality, ve kterém se nachází jezírko, a druhý za vesnicí Tachte Solajmán. Druhá sopka se jmenuje Zendáne Solajmán, tj. „Vězení Šalamounovo“, do jejíhož kráteru prý nechával král Šalamoun vhazovat své odpůrce.
Vykopávky zde prováděli íránští a němečtí archeologové v 70. letech minulého století. Nejcennějšími části lokality jsou: vstupní brána, chrám ohně, opevnění s obrannými věžemi.