Dnes vede na severní, nejnižší vrchol visutá lanovka. Má to své výhody i nevýhody. Na vrchol se s mnoha dalšími poutníky dostanete, zavěšeni na laně desítky metrů nad dnem údolí, během několika minut. Nevýhodou je to, že exponované cesty spojující jednotlivé vrcholky stěží pojmou takový příliv turistů. Ale stačí udělat jen několik kroků směrem do údolí po staré poutní cestě, a ocitnete se sami v zajetí monumentální přírody známé z obrazů čínských mistrů výtvarného umění. Naprostá většina čínských turistů totiž volí cestu lanovkou nahoru i dolů. Sestup trvá asi 3 hodiny. Fyzicky zvlášť zdatní jedinci mohou vystoupat po nové cestě, která kopíruje linii lanovky.
Huashan (Chua-šan), Čína
posvátná taoistická hora; 2220 m n.m.
Huashan je jedna z pěti posvátných taoistických hor a leží v dosahu Xi’anu (Si-an). Podle taoistické mytologie zaujímají bohové hor nejvyšší místo v hierarchii božstev. Cestou na vrchol a na každém z pěti vrcholků (střední, jižní, severní, západní a východní) se nacházejí taoistické svatyně a kláštery, mnohé z nich obydlené a činné.
Huashan je tradiční poutní místo, kam proudí, podobně jako na jiné posvátné hory, zástupy poutníků, ať už starých nebo mladých. Až donedávna si každý z poutníků musel pobyt na vrcholu Huashanu vykoupit asi pětihodinovým výstupem, částečně po žebřících a řetězy jištěných chodnících a schodištích.