Vyhledat zájezd na mapě

Navzdory enormnímu bohatství brunejského sultána a všeobecně vysoké životní úrovni v zemi jde spíše o všední město s provinčním charakterem. Kdo by zde čekal luxusem kypící metropoli typu Dubaje, bude zklamán. Navzdory jisté ospalosti se ale jedná o místo nabízející zajímavosti na několik dní. Možná že právě poklidný charakter brunejské metropole s pomalým životním tempem bude právě to, co vás osloví. Většina hlavních zajímavostí se nachází v centru města a je proto snadno dosažitelná pěší chůzí.

Královské muzeum / Royal Regalia Museum

Toto muzeum je oslavou bohatství a moci brunejského sultána, a představuje tak velmi zajímavý pohled do světa, který je pro většinu lidí nedosažitelný. Vedle mnoha fotografií se zde vystavují dary předních světových panovníků sultánovi, obrovský pozlacený kočár z doby sultánovy korunovace a další předměty vysoké hodnoty, především drahocenné šperky. Fotit je bohužel zakázáno, návštěvníci se při vstupu musí zout.

Mešita Omara Alího Saifuddiena

Mešita Omara Alího, Bandar Seri BegawanTato honosná mešita byla postavena r. 1958 a pojmenována podle tehdejšího sultána, otce současného brunejského vládce. Mešita stojí v uměle vytvořené laguně s replikou obřadní královské lodi z 16. století. Stavba komplexu stála 5 milionů amerických dolarů a je to opravdu znát – stěny a podlaha jsou z nejlepšího italského mramoru, luxusní koberce byly dovezeny ze Saúdské Arábie, hlavní kopuli zdobí mozaika z benátského skla. Mešita tvoří jednu z ikon města, stavby vyšší než minaret této mešity nejsou v její blízkosti povoleny. Nedaleké příbytky obyčejných Brunejců jen zdůrazňují velkolepou nádherou této pompézní stavby.

Sultánský palác – Istana Nurul Imam

Se svými 1788 místnostmi (z nichž 257 tvoří koupelny) je palác brunejského sultána největší soukromou rezidencí na světě. Je čtyřikrát větší než palác ve Versailles a jeho stavba stála astronomických 350 milionů dolarů, ne že by si snad sultán takové náklady nemohl dovolit. Podle zlých jazyků ale tato obrovská stavba připomíná spíše letištní terminál než „obyčejný“ palác. Sultán otvírá dveře svého paláce běžným návštěvníkům jen na 3 dny v roce v souvislosti s koncem postního měsíce ramadánu, návštěvníky pak ale vítá osobně a běžné jsou i dary. Po zbytek roku není palác přístupný, představuje ale dobrý námět pro zajímavou fotografii sultánova nákladného životního stylu.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů