M.M.(1.12.2017) - Thajsko, Laos, Kambodža
Průvodce na špičkové úrovni. Není co jiného dodat.
etnolog, vysokoškolský pedagog a zkušený průvodce po Asii
Jaké relevantní cizí jazyky ovládáte?
Angličtinu (velmi dobře), němčinu (slušně), indonéštinu (rozumně), ruštinu (komunikačně), španělštinu (rukama nohama). A pár slov z několika dalších jazyků.
Zájezdy do kterých zemí provázíte, kde se na vás klient může těšit?
Z původní specializace na Čínu jsem přešel i na okolní regiony a velice rád se setkám s účastníky na zájezdech do Jižní Koreje, na Taiwan, do Bhútánu, Nepálu, Barmy, Laosu, Thajska, Kambodži, Malajsie, Singapuru. Mezi mé další oblíbené země regionu patří středoasijský Kyrgyzstán a Kazachstán a také Japonsko.
Oblíbené asijské země a proč?
Oblíbené jsou všechny země, ale primárně mě lákají spíš horské oblasti, a proto rád cestuji do Nepálu či Bhútánu, Laosu či na Taiwan. Krásnou kombinací přírody a nádherných památek disponuje též Jižní Korea či Japonsko. Bhútán je pro mě srdeční záležitostí primárně pro své opevněné kláštery dzongy a panenskou horskou přírodu, milé, usměvavé lidi a vynikající kuchyni. Je to "jiný Tibet".
Co máte na Asii rádi a proč se sem rádi vracíte?
Je těžké paušalizovat Asii. Na Taiwan vždycky rád zajedu, abych si zde vylezl některou třítisícovku (je jich zde přes 180), prošel krásné treky v soutěsce Taroko či si užil výbornou kuchyni. V Nepálu a Bhútánu je to podobné s tím, že sem mě táhne též historie, architektura, lidi, zvyky a tradice, a v případě Bhútánu všeobecně poklidná atmosféra, tolik neobvyklá pro jinak rušnou Asii. V Thajsku, Laosu či Barmě mě zajímají spíše centrální a severní oblasti, rád si zde půjčím skútr a projedu se do horských vesnic etnických menšin Šanů či Akhů apod. Následný odpočinek na některé z krásných pláží také není k zahození. Obecně se do Asie těším také kvůli gastronomii, každá kultura má unikátní a skvělou kuchyni, přičemž v Evropě či Česku lze ochutnat jen zlomek toho, co v Asii samotné.
Oblíbené/á místo/a v Asii – váš tajný cestovatelský tip našim klientům?
Určitě Bhútán, Jižní Korea a Taiwan. Taiwan primárně pro jeho hory, které jsou unikátní. Není to Himálaj, ale také sem proto nejezdí půlka světa. Taiwanci cizince rádi vítají, neboť jejich ostrov je poněkud opomíjený, ale neprávem. Není tu tolik kultury, města jsou víceméně nová a určitě se najdou hezčí v ostatních zemích, ale příroda, jídlo a atmosféra stojí za to.
Jižní Korea je také poměrně opomíjenou destinací, neboť leží v sevření známějších a populárnějších destinací Číny a Japonska. Přitom právě Korea může nabídnout nádherný mix obojího. Korejská kuchyně je vynikající a specifická, přeživší či obnovené kláštery a svatyně jsou většinou zasazené do krásných hor a města jsou na asijské poměry moderní, urbanisticky zajímavá a čistá.
Bhútán je drahý, uzavřený a pro cizince i tak trochu Potěmkinovou vesnicí, neboť pohyb po zemi je regulovaný. Přesto je to jiná Asie – Švýcarsko Asie – čistá, malebná a tradiční malá města (hlavní město má 50 000 obyvatel – v asijských poměrech tedy spíše větší vesnice), monumentální dzongy shlížející na města a údolí, usměvaví a přátelští lidé, "hrubé domácí štěstí", úchvatná příroda a vynikající jídlo poskytují záruku nezapomenutelného zážitku.
Oblíbený asijský pokrm, kde ho klienti mohou ochutnat?
Je těžké vybrat jedno jídlo. Nejsem milovníkem mořských plodů, což mé asijské kulinářské zážitky omezuje, zato si zde dosyta užívám jehněčího. Vynikající jsou i zeleninová jídla, a to přesto, že jsem spíše masový typ.
Jaký je váš nejsilnější asijský zážitek (pozitivní/negativní)?
- - -