Vyhledat zájezd na mapě

Přezdívá se mu "jiná Čína" a pyšní se kdysi nejvyšší budovou světa a jednou z nejdynamičtějších ekonomik. Taiwan, známý také jako Formosa neboli Nádherný ostrov, nabízí nejen divokou tropickou přírodu – hluboké soutěsky, křišťálová jezera, termální prameny a pobřeží s divokým příbojem, ale také živoucí buddhistické chrámy a kláštery a svatyně.

Základní informace o Taiwanu

Oficiální název: Tchaj-wan (Taiwan, T'ai-wan)
Rozloha: 35 980 km2 (zahrnuje území ostrovů Tchaj-wan, Pcheng-chu, Kinmen, Matsu, a řadu dalších malých ostrůvků)
Obyvatelstvo: 23,5 mil. (2015)
Národnostní složení: 84 % Taiwanci, 14 % obyvatelé původem z kontinentální Číny
Hlavní město: Tchaj-pej (Taipei) (téměř 3 miliony obyvatel)
Státní zřízení: Čína považuje Taiwan za jednu ze svých provincií, ale Taiwan sám se prohlašuje za samostatný stát se státním zřízením demokratické republiky. Jeho samostatnost ovšem OSN neuznává.
Územní členění: 18 krajů, 5 samosprávných měst a 2 města se zvláštní samosprávou (Tchaj-pej a Kao-siung)
Jazyk: standardní čínština (tzv. mandarínština); ale většina lidí hovoří tzv. taiwanštinou, dialektem etnické skupiny Hakka (tzv. hakkština), kromě toho má každá z původních etnických skupin Taiwanu svůj vlastní jazyk
Měna: taiwanský dolar (TWD) označovaný na Taiwanu jan NT$ (New Taiwan Dolar); klikem na odkaz zjistíte aktuální kurz (červen 2012: 1 USD = cca 30 TWD, 1 EUR = cca 37 TWD, 1 CZK = cca 1,45 TWD)
Náboženství: hlavními náboženstvími Taiwanu jsou buddhismus, taoismus a náboženské hnutí i-kuan tao (dohromady 93 %), 4,5 % tvoří křesťané a dále je tu registrováno kolem 20 dalších menších náboženských skupin, z nichž největší je World Maitreya Great Tao
Časové pásmo: GMT + 8; oproti ČR tedy +7 hodin v době zimního času a +6 hodin v době letního času.
Mezinárodni předvolba: +886
Důležitá telefonní čísla: policie (110), hasiči (119), mezinárodní tel. asistence (100)
Doména: .tw
Zastoupení v ČR:Ekonomická a kulturní kancelář České republiky na Tchaj-wanu

Vstupní podmínky

  • Občané ČR: K cestě na Taiwan potřebujete pas platný minimálně 6 měsíců po návratu. Zkontrolujte si, zda nemáte poškozený pas. Při pobytu do 30 dní na Taiwanu vízum nepotřebujete.
  • Ostatní: Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá s Taiwanem vízovou povinnost.

Bezpečnost

Taiwan je velmi bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni. Ostražitější by měli být turisté snad pouze v hlavním městě Taipei (Tchaj-pej), ale i tak je zde daleko bezpečněji než například v Praze. Nejčastější formou trestné činnosti vůči cizincům jsou drobné kapesní krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů, a proto doporučujeme dodržovat běžná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy

Na Taiwanu platí běžné mezinárodní předpisy. Můžete bezcelně dovézt 1 l tvrdého alkoholu, 200 ks cigaret a 25 doutníků. V hotovosti můžete přivézt do země maximálně 5000 USD. Zakázány jsou zbraně, střelivo a drogy. Protidrogové zákony nejsou tolerantní a jsou přísně dodržovány.

Když odjíždíte, můžete si odvézt maximálně 5000 TWD v hotovosti. Bezcelně lze z Taiwanu vyvézt veškeré nakoupené suvenýry. Zakázán je vývoz starožitností starších 100 let a vzácných druhů fauny a flóry.

Jakýkoli alkohol zakoupený na asijských letištích je při přestupu v zemích Schengenského prostoru zabavován!!!

Devizové vybavení a platební karty a šeky

Na Taiwanu se oficiálně nepoužívá žádná cizí měna. Z valut jsou nejvhodnější americké dolary nebo eura. Valuty lze většinou vyměnit jen ve větších bankách (např. Bank of Taiwan). Otevírací doba bank je zpravidla Po – Pá 9.00–15.30 hod. Někdy lze peníze na Taiwanu vyměnit v hotelech. Klasické směnárny se vyskytují na Taiwanu spíše výjimečně.

  • Bankomaty (ATM) jsou běžně dostupné ve městech a v turisticky atraktivních lokalitách ostrova.
  • Platební karty (Visa, MasterCard, Maestro) jsou na Taiwanu akceptovány v hotelech nebo luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím. Na venkově jsou s kartami problémy, nicméně rozhodně je doporučujeme mít jako finanční rezervu k hotovým penězům.
  • Cestovní šeky (především American Express) se také dají směnit, i když většinou pouze v bankách.

Elektřina

Elektrické napětí na Taiwanu je 110 V a kmitočet sítě 60 Hz. Zásuvky jsou „amerického“ typu (typ A a B, tzn. dvojice plochých kolíků bez nebo s kulatým zemním vodičem), je nutná příslušná redukce (pro spotřebiče se zástrčkou typu “dvojkolík”) nebo adaptér (v případě klasické zástrčky s uzemněním).

Spojení s domovem

  • Pošta: Známky se prodávají většinou na poštách. Na Taiwanu je velký výběr pěkných pohlednic. Pohlednice do ČR stojí 12 TWD. Pošta k nám jde 7–10 dní.
  • Místní telefon: Na Taiwanu lze běžně nalézt na ulici telefonní budky, z nichž se dá volat do zahraničí. Je možno také zakoupit předplacené „IC“ i normální telefonní karty různých hodnot (většinou 100 a 200 TWD).
  • Mobilní telefon: Čeští mobilní operátoři mají roamingové smlouvy s místními společnostmi, síť Vodafone funguje problematičtěji. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání – Taiwan patří do nejvyšších tarifních pásem.
  • Internet je na Taiwanu dostupný ve všech větších městech a turistických střediscích.

Fotografování, filmování

Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů). Ceny klasických filmů jsou srovnatelné s cenami u nás (i o něco levnější), ceny diafilmů jsou naopak vyšší a ne vždy se dají sehnat. Je také dobré se zásobit dostatečným počtem kazet do videokamery a karet do digitálních fotoaparátů. Jejich koupě by neměla být sice problém, ale ne vždy se může podařit sehnat požadovaný typ.

Úroveň služeb

Taiwan překvapí na asijské poměry relativním pořádkem, fungující dopravou a službami obecně, včetně železniční a letecké dopravy, která může směle konkurovat českým poměrům. V neposlední řadě se zvedla výrazně i úroveň nechvalně proslulých veřejných toalet.

Očkování

Očkování na Taiwan doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Doporučujeme také zkontrolovat si platnost vašeho očkování proti tetanu (TAT), jež by neměla překročit dobu 10 let.
Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Specifika Taiwanu a mentalita obyvatel

Taiwan je země s krátkou historií, ale bohatou tradicí navazující na tradici pevninské Číny. Nalezneme zde nesčetné množství chrámů a klášterů, které jsou většinou, na rozdíl od pevninské Číny, stále aktivní a jsou obyvateli každodenně hojně navštěvovány. Na druhou stranu je Taiwan supermoderní země počítačů a elektroniky s mnoha výdobytky, které k nám ještě nezavítaly. Odráží se to také v životním stylu Taiwanců, který je v tomto směru dost podobný tomu západnímu, je tudíž dost přetechnizovaný, rychlý a uspěchaný. Obyvatelé Taiwanu jsou sice Číňané, ale zejména příslušníci mladé generace se sami stále více označují za Taiwance, a to nejen co do státní příslušnosti.

Taiwanci jsou přátelští, ochotní a pohostinní lidé. Nejsou přehnaně formální a nevyžadují zachovávání žádných specifických pravidel chování. Jsou dobře obeznámeni se způsoby na Západě a jsou na ně zvyklí. Mají podnikavý přístup k životu, jejich obecně přijatým krédem je „tvrdě pracuj a usilovně šetři“. Práce je pro ně na prvním místě a jejich celoživotním cílem jsou tzv. „tři velké přínosy“: dům, auto a syn. Jakmile těchto cílů dosáhnou, získají vytouženou „tvář“. „Tvář“ je něco podobného jako reputace a získává se dary a projevy ochoty, její podstatou je velkorysost. Ten, kdo obdarovává, získává tvář, zatímco obdarovaný ji neztrácí.

Většina obyvatel se zdržuje v hlavním městě Taipei (Tchaj-pej) a na západním pobřeží ostrova. Taiwanské vnitrozemí je velmi hornaté (3997 m n.m.) a k trvalému obývání ne zcela vhodné. Navíc se zde nacházejí rozsáhlé a nádherné národní parky.

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.

Stravování

Na Taiwanu naleznete celou škálu restaurací – od špičkových, luxusních podniků až po obyčejné jídelny a maličké pouliční stánky a rychlá občerstvení. Voda z kohoutku je většinou nezávadná. V hotelech nebo restauracích bývá k jídlu servírována filtrovaná nebo převařená voda.

Čínská kuchyně je pestrá, asi každý ví, jak se liší od evropské. Číňané do jídel používají celou řadu zvláštních (a přitom základních) ingrediencí. Čínská kuchyně se dle oblastí dělí do 4 skupin: pekingsko-mandarínská, kantonská, šanghajská a nezapomenutelná ostrá sečuánská. Na Taiwanu a zejména v Taipei se všechny tyto kuchyně navzájem prolínají, a výběr je tudíž velmi bohatý.

Snídaně v hotelech mají často charakter čínského nebo čínsko-evropského bufetového stolu. Lze si tedy vybrat z klasických čínských jídel, jako jsou plněné knedlíčky, smažené nudle, zelenina, vejce. Evropštější dojem snídaně mají občas někde vyvolat toasty, máslo a marmeláda.

Orientační ceny (v TWD): běžný oběd 150–300 podle zvoleného restauračního zařízení, pivo v obchodě v 0,5 l 50–100, v restauraci točené 100–150, 1,5 l vody 20–30, nealko nápoje 0,5 l 40–50, různé pouliční dobrůtky 10–20.

Klima

Na většině území Taiwanu je subtropické podnebí. Průměrné denní teploty se v létě pohybují okolo 25 °C, na podzim okolo 15 °C. V létě je možno se setkat také s vydatnými srážkami a tajfuny.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek
Měsíc
/Město
I.II.III.IV.V.VI.VII.VIII.IX.X.XI.XII.
Taipei
181821242730323230272319
1041932111272132011141171521049781
Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Vaše ohlasy

Věra Kubinová, Praha 9, 29.9.2018

Ráda bych celému týmu CK China Tours poděkovala za zájezd do Jižní Koreje a na Taiwan. Program zájezdu je skvělou kombinací měst, kulturních a přírodních památek a mně osobně se líbil od A do Z. Zájezd plynul v pohodovém tempu, nikdy jsem neměla pocit, že bychom někam spěchali nebo něco nestíhali, což je jen důkazem toho, že je program výborně naplánován. Ocenila jsem také malou skupinku účastníků, která byla z mého pohledu naprosto ideální. A chci moc poděkovat za úžasného průvodce Adama Horálka. Když odhlédnu od Adamových faktických znalostí historie, geografie a reálií obou zemí, díky kterým dokázal zodpovědět v podstatě jakýkoliv dotaz, musím ocenit zejména jeho proklientský přístup. Na svých cestách jsem se ještě nesetkala s podobným průvodcem, který by klientům plnil všechna přání, měl svatou trpělivost s opakujícími se dotazy, pomáhal s nákupy a navíc se staral i o večerní program. Díky Adamovi jsme měli možnost poznat večerní život v obou zemích a ochutnat spoustu místních specialit (což jsem jako člověk, který rád jí, velmi ocenila :)), v jeho průvodcovských rukách o nás bylo opravdu báječně postaráno. Ještě jednou tedy děkuji za skvělou dovolenou a celému týmu CK China Tours přeji mnoho spokojených klientů.

D. Bydžovská, Praha, 10.10.2015

Zájezd do Jižní Koreje a na Taiwan splnil ne téměř, ale úplně všechna má očekávání. Byl skvělý! Program tuze zajímavý a dobře připravený, oba průvodci velice kompetentní, vzdělaní, příjemní. Adam Horálek osvědčil své organizační schopnosti i v těžších podmínkách během tajfunu na Taiwanu. A opravdu ještě jednou vřelý dík Vaší cestovní kanceláři - všichni účastníci skutečně ocenili, jak jste se o nás postarali, když jsme nemohli poslední den odletět podle plánu. Mohu Vás ujistit, že o tom před svými známými nemlčím a vřele Vás každému doporučuji. A samozřejmě se už těším na další zájezd s Vámi.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů