Vyhledat zájezd na mapě

Nový Zéland (anglicky New Zealand, maorsky Aotearoa) je stát v jihozápadní části Tichého oceánu (Pacifiku). Tvoří ho dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a další menší ostrůvky. Nejbližší sousední stát je asi 2000 km vzdálená Austrálie.

Základní informace o Novém Zélandu

Oficiální název: Nový Zéland, New Zealand
Rozloha: 268 680 km2
Obyvatelstvo: 4,37 mil. obyvatel (údaj z roku 2010)
Národnostní složení: 78 % – přistěhovalci evropského původu, 10 % – Maorové (původní obyvatelstvo), 4 % – přistěhovalci z Oceánie, 8 % – přistěhovalci z Asie
Hlavní město: Wellington
Státní zřízení: konstituční monarchie
Územní členění: 16 správních oblastí:
Severní ostrov – Northland, Auckland, Waikato, Bay of Plenty, Gisborne, Hawkes Bay, Manawatu, Wanganui, Taranaki, Wellington
Jižní ostrov – Nelson, Marlborough, West Coast, Canterbury, Otago, Southland
Dílčími správními celky jsou distrikty a municipality (local councils).  
Jazyk: angličtina a maorština (oba jsou úředními jazyky)
Měna: novozélandský dolar (NZD), aktuální kurz
Náboženství: 24,7 % – anglikánská církev, 18,3 % – presbyteriáni, 15,6 % – římští katolíci, 4,8 % – metodisté
Časové pásmo: GMT +12
Mezinárodni předvolba: +64
Důležitá telefonní čísla: národní tel. číslo pro všechna tísňová volání včetně ambulance, hasičů a policie je "111"
Doména: .nz
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR:

Cestovní doklady a víza:

  • Občané ČR: není vízová povinnost (doba pobytu maximálně 3 měsíce)
  • Ostatní: Nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s Novým Zélandem a případnými tranzitními zeměmi.

Nahoru

Praktické informace na cestu

Bezpečnost

Nový Zéland je civilizovanou a bezpečnou zemí. Násilné trestné činy jsou výjimečné. Je však třeba, aby turisté věnovali pozornost svým osobním dokladům i cenným předmětům a zásadně nenechávali tyto věci v autě či bez dozoru. V centrech větších měst (hlavně Auckland) je třeba dát pozor na kapesní krádeže.

Celní předpisy

 Krátce před příjezdem na Nový Zéland každý návštěvník vyplňuje Quarantine Declaration. Formulář je nutno vyplnit pravdivě a deklarovat veškeré dovážené položky.

Veškeré potraviny dovážené na Nový Zéland musí být deklarovány a předloženy celní kontrole. Musí být taktéž deklarovány rostliny nebo jejich části (živé i neživé), zvířata, vybavení pro účely kempování a biologické vzorky. Většinu potravin není dovoleno dovážet; ovoce, zelenina, maso, živočišné produkty, semena a rostliny jsou návštěvníkům zabavovány a zničeny.

Zdůrazňujeme, že celní kontrola je velice přísná a nekompromisní. Veškerá osobní zavazadla jsou rentgenována. Pokud jsou u návštěvníka nalezeny nedeklarované předměty, může být odsouzen k pokutě až 100 000 NZD a 5 letům vězení.

Platební karty a šeky

Na Novém Zélandu je značně rozšířeno používání všech druhů bankovních karet. Bez kreditní karty nelze často provést telefonickou nebo on-line rezervaci hotelu nebo zapůjčení vozu z půjčovny. Pro turisty bez úvěrové karty se doporučuje cestovat s cestovními šeky vystavenými na USD, které jsou zajištěny proti krádeži.

Elektřina

220–240 V, 50 Hz. Elektrické zásuvky jsou tříkolíkové a je tedy třeba si opatřit příslušný adaptér.

Očkování

Očkování na Nový Zéland není podle nás nutné. Je ale možné nechat se očkovat proti žloutence typu A a B, které se někdy doporučuje i pro Českou republiku. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu - například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

všichni naši operátoři mají na Novém Zélandu pokrytí, pro levnější volání je výhodné si zakoupit místní SIM kartu.

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.
Nahoru

Stravování

Nový Zéland je především zemědělskou zemí. Vyznačuje se pěstováním nejrůznějšího ovoce a zeleniny, chovem ovcí a skotu. Dokonce je zde i velké množství farem s chovem jelení zvěře. Ve vodách Nového Zélandu se loví čerstvé ryby, ústřice, langusty a jiné mořské plody. Jednou ze specialit je odrůda slávek jedlých, jež se jmenují "zelenoústé mušle" a lze je zakoupit téměř ve všech supermarketech. Jedná se o obrovskou mušli se zelenou ulitou, která má vynikající chuť, ať již vařená, grilovaná nebo uzená.
Novozélandská gastronomie je v podstatě ovlivněna směsí nejrůznějších evropských kuchyní, jimž vévodí především kuchyně britská. Naleznete zde však i gastronomické zážitky kuchyně asijské, ale i kuchyně původních obyvatel Nového Zélandu – maorské.
Snídaně: v hotelech mají často charakter evropského bufetového stolu. 
Voda: voda z kohoutku je sice většinou nezávadná, ale je lépe pít kupovanou vodu. Nahoru

Klima

Nový Zéland zasahuje na severu do subtropického pásma. Jižní část je v mírném pásmu. Na Novém Zélandu se rozlišují čtyři roční období.
Nový Zéland se rozkládá na jižní polokouli, a z toho důvodu je na něm léto od prosince do února a zima od června do srpna. 

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek

Měsíc
/Město

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

Auckland

23

23

22

19

17

15

14

15

17

19

21

19

76

70

88

93

101

115

119

114

92

80

84

86

Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů