Vyhledat zájezd na mapě

Tato starobylá země se těší význačnému zeměpisnému umístění na spojnici mezi Afrikou, Asií a Evropou. Po tisíciletí byla místem setkávání civilizací východu a západu, stejně jako jihu a severu. Egypt byl také křižovatkou největších světových náboženství.


Základní informace o Egyptě

Oficiální název: Egyptská arabská republika
Neoficiální zkrácený název: Egypt
Rozloha: 997 739 km2
Obyvatelstvo: 77 505 756
Národnostní složení: 99,4 % Egypťané, 0,6 % ostatní
Hlavní město: Káhira (8 250 000 obyvatel)
Státní zřízení: republika
Územní členění: 26 gubernií
Jazyk: oficiálním jazykem je arabština
Měna: Egyptská libra, zkratka EGP, aktuální kurz
Náboženství: Islám 94 %, křesťanství 6%
Časové pásmo: GMT + 2; oproti ČR tedy +1 hodin v době zimního času a +0 hodin v době letního času
Mezinárodni předvolba: +963
Důležitá telefonní čísla: Policie (122), ambulance (123), hasiči v Káhiře: 125, hasiči v Alexandrii: 180
Doména: .eg
Nahoru

Zastupitelské úřady ČR:

Cestovní doklady a víza:

  • Občané ČR: Od začátku roku 2002 mohou občané ČR získat za poplatek vízum na mezinárodním letišti v Káhiře, příp. na dalších vstupních místech (letištích a přístavech) do země (Alexandria, Hurghada, Luxor, apod.). Potřebujete pas platný ještě alespoň 6 měsíců ode dne vstupu do Egyptské arabské republiky.
  • Ostatní: je nutné si ověřit vízovou (ne)povinnost s Egyptskou arabskou republikou

Nahoru

Praktické informace na cestu

Bezpečnost

Bezpečnostní situace v Egyptě je poměrně stabilní, při problémech je dobré se řídit pokyny Ministerstva zahraničních věcí.

Celní předpisy

Do EAR je zakázán dovoz potravin, alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog. Je nutno připomenout, že je striktně zakázán vývoz památek a zlata v nezpracované podobě. Postihy za prodej a přechovávání drog jsou přísné a pohybují se řádově v desítkách let odnětí svobody. Za nedovolené držení drog může být udělen i trest smrti.

Platební karty a šeky

Platebními kartami lze platit pouze ve velkých hotelech a turistických centrech. Doporučujeme mít u sebe hotovost.

Elektřina

220 V. Zásuvky jsou dvou typů - stejné jako u nás se dvěma kulatými zdířkami. V každém pokoji se tedy najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici.

Očkování

Očkování do Egypta doporučujeme proti žloutence typu A a B. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu - například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Pošta - Poštovní schránky mají barvu podle místa určení zásilky. Pokud pohlednice necháte na hotelové recepci, ta jejich odeslání zajistí. Pohlednice do ČR dorazí za přibližně 14 dní. Káhirská hlavní pošta je otevřena 24 hodin denně, pošty v jiných městech ve všední dny 8.30 – 15.00 kromě pátku, kdy je otevřeno 8.30 – 11.30 hod. Poštovní známky se prodávají na poště, známka na pohlednici do EU stojí 1,25 EGP.
  • Místní telefon- Přímé telefonické spojení do ČR je možné z hotelů a pošt. Většina internetových kaváren nabízí levné internetové volání.
  • Mobilní telefon- Všichni naši mobilní operátoři zde mají roaming. 
  • Internet - Je dostupný v turistických lokalitách. 

Fotografování, filmování

Při fotografování je dobré se vyvarovat záběrů vojenských a policejních objektů, nádraží, železničních uzlů, mostů, osob v uniformách, vojenské a policejní techniky. Turistům minimálně hrozí zabavení celého filmu, případně paměťové karty. 

Mentalita

Základní odlišností EAR od evropských států je faktor islámu. Muslimové, Egypťany nevyjímaje, jsou velmi citliví na některé projevy evropského chování, které urážejí jejich náboženské cítění. V této souvislosti je nezbytné upozornit na vhodné oblékání zejména dívek, které by mělo být oproštěno od nošení krátkých kalhot, dámských šatů bez ramínek, hlubokých výstřihů apod. Za nevhodné je považováno také pití alkoholických nápojů na veřejnosti a některé v Evropě běžné společenské projevy, jako je vodění žen za ruku, polibky na veřejnosti atd.

Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.

Nahoru

Stravování

Egyptskou kuchyni ovlivnily kuchyně blízkých států. Turecká, libanonská, izraelská. Stejně jako ve jmenovaných zemích, hraje i v egyptské kuchyni velkou roli koření všeho druhu. Jídlo není založeno na masu, poněvadž patří mezi dražší komodity. Nicméně to, kde egyptská kuchyně maso zanedbá, je bohatě vyváženo pečivem a přílohami. K dostání je tu všechno od různých placiček, pita chlebů až pod francouzské bagety. Častou přílohou je také rýže. Nahlédnete-li do nabídky nějakého stravovacího zařízení, zjistíte, že stejně jako třeba v Turecku, patří mezi častá jídla kebab, čili kousky masa na mnoho způsobů.

Je nezbytné upozornit, že pro evropského strávníka je nevhodná konzumace ovoce, které nelze bezpečně omýt, tepelně nezpracované zeleniny, zvláště hlávkového salátu, lusků, pouličně prodávané zmrzliny a vody z veřejného vodovodního řadu.
Nahoru

Klima

V Egyptě je velmi příjemné klima od října do dubna, naopak v letních měsících (červen až září) teploty vystupují na 40°C, v jižních oblastech až na 50°C.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek
Měsíc
/Město
I.II.III.IV.V.VI.VII.VIII.IX.X.XI.XII.
Luxor23263035404141,54139373025
000-300000000
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů