Kdy jsi se poprvé s Čínou a čínštinou setkal a kdy jsi se do této země "zamiloval"?
S čínštinou jsem se poprvé setkal, když mi bylo asi šest nebo tak nějak, ve filmu Úder otevřenou dlaní, který běžel tenkrát v České televizi v čínském originále s českými titulky a je pořád jedním z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. S Čínou jsem se poprvé na živo setkal v létě roku 2011, kdy jsem přiletěl poprvé do Pekingu, pár týdnů před tím, než jsem v Chongqingu nastoupil na Jihozápadní univerzitu studovat čínský jazyk. Byla to láska na první pohled, jestli se to tak dá říct, protože v té době už jsem měl za sebou dva roky studií bakalářského oboru Kulturní studia Číny v Brně.
Který ze zájezdů, které jsi dosud prováděl, máš nejraději a proč?
Neprovázím velkou škálu zájezdů, ale líbí se mi Velká cesta Říší středu. Je to myslím dobře poskládaný zájezd, během něhož si mohou klienti udělat celkem dobrou představu o tom, jaká Čína je. Jsou tam velká města, slavné památky, ale taky to malé, méně známé, ne až tak turistické, a to je super. Samozřejmě to není dokonalá představa o Číně, ale tu nezískáte ani po několika letech života v Číně, můj názor.
Nelákalo by tě se do Číny nastálo přestěhovat?
Lákalo by mě žít v Číně. Nevím, jestli na stálo, ale na nějakou dobu, třeba pár let určitě.
Jaký způsob přepravy na území Číny je podle tebe nejlepší?
Jak na krátkých, tak i na dlouhých trasách rozhodně vlak. Číňané neustále na vlakové přepravě pracují, zdokonalují a zrychlují ji. Samozřejmě vyjma přeletů celé země, kde je z
časových důvodů už vhodnější letecká přeprava. Nicméně i na vzdálenosti kolem 2500 km bych doporučil spíše vlak, který tuto vzdálenost urazí za přibližně 11 hodin (sám jsem takto nedávno cestovatel).
Po přepravu po větších městech jsou dobré oficiální taxi služby. Ty jsou barevně odlišené od ostatních automobilů a standardně zapínají taxametr, najdete je ve všech větších čínských městech.
Také UBER funguje dobře a je i lehce levnější než taxi služba.
Městská hromadná doprava v Číně je silně dotovaná, aby lidé nevyužívali auta.
Kde na tebe v Číně dýchá opravdu autentická stará Čína?
Při sjezdu k jezeru Lugu na zájezdu Velká cesta říší Středu. Při cestě autobusem se nabízí okolo krásná panoramata a všude podél cesty žijí lidé, kteří opravdu vidí bělocha zcela ojediněle. Během jízdy u silnice zastavujeme a opravdu na nás dýchá autenticita místního, zatím nedotčeného kraje. U samotného jezera pak potkáváme mnoho národnostních menšin a lidí nezkažených turistickým ruchem.
Kde se ti zdá, že vládne na zájezdu největší pohoda a odpočinek, co hodnotí klienti jako nejvíce zajímavé? Jaký hotel je dle tebe nejkrásnější?
Městečko Lijiang v provincii Yunnan. Hotel ve staré čtvrti, která je pod správou UNESCO. Jeho historie sahá 600 let do historie. V centru této čtvrti jsme ubytovaní v pěkném hotelu, odkud je to blízko pěšky i do skanzenu. Na zájezdu zde strávíme obvykle 2 noci a vyrážíme na návštěvu Soutěsky tygřích skoků. Často si přivstanu a udělám si ráno moc pěkné fotky města bez lidí. V místním skanzenu jsou zajímavé informace o písmu Tungpa, což je rituální písmo (hieroglyfické). V muzeu si můžete vyzkoušet i kaligrafii.
Co je tvou největší vášní a koníčkem?
Bezesporu čínské jídlo. I na zájezdech se snažím klientům říct co nejvíce zajímavostí o jídle. Pokouším se vždy o to, abychom na zájezdech jedli dohromady. Nyní se chystám na zájezd Čína (nejen) pro gurmány I a moc se na to těším. Osobně i velmi rád vařím a jídlo připravuji. Doma mám i regál čínských kuchařek a s kamarády pod značkou China Town Brno na různých akcích připravujeme čínské dobroty. Zatím sklízíme slávu a lidé se nás často dokonce ptají, kde máme kamennou pobočku.