Ten, kdo měl možnost navštívit Čínu a zakusit tam opravdové čínské jídlo (upozorňuji, že „čína“ v čínských restauracích v zahraničí je naprosto odlišná!) si pravděpodobně všimnul několika věcí:
1) Vyvážená skladba pokrmů – Číňané při výběru jídel servírovaných na kulatém stolu (kde jej společně pojídá celá rodina, skupina přátel, kolegů či obchodních partnerů) vždy dbají na vyváženost. Znamená to, že jídlo musí obsahovat vše: rýži (v některých regionech nudle či jinou přílohu z pšeničné mouky), několik druhů masa včetně ryb, velké množství zeleniny, polévku (nejčastěji vývar), pokrmy ze sóji (obvykle sojový tvaroh zvaný tou-fu), načež se místo dezertu podává ovoce. K jídlu se popíjí čaj, podle regionálních zvyklostí buďto zelený nebo květinový.
2) Vyvážené chuti – i chuť jednotlivých pokrmů má být v harmonii, nikoliv výrazná. To znamená, že převažuje chuť jemná, slano-sladká, kyselo-sladká, kyselo-pálivá, případně jemně hořká. Výjimkou jsou oblasti, kde je v oblibě pálivé jídlo, zejména v Sichuanu (S´-čchuanu / Sečuánu), kde ovšem obliba konzumace velice pálivých pokrmů souvisí s tamějším klimatem.
3) Pokojová teplota pokrmů – žádné jídlo ani nápoje se nekonzumují studené či chlazené, nýbrž mají mít pokojovou teplotu, aby nenarušovaly optimální teplotu lidského těla. Proto cizince možná překvapí, že se i v létě konzumují teplá jídla a teplý zelený čaj. Ten ovšem dle čínské medicíny tělo osvěžuje a chladí.
4) Výběr podle vlivu na tělo – každý Číňan již od malička zná účinky jednotlivých potravin na lidské tělo, zejména které potraviny tělo zahřívají, ochlazují, jsou neutrální, stimulují, uklidňují či otupují, mají vliv na funkci jednotlivých orgánů v těle atd. Při výběru potravin a jídla, ať již doma či v restauraci se pak těmito obecnými pravidly řídí. Znamená to například, že v zimě se konzumuje více masových vývarů obohacených směsí zahřívacích bylinek, zatímco v létě má být strava lehčí.
Když je člověk nachlazený, dá si čaj z Jidášova ucha, hrušky a kustovnicí čínskou (gouji, kou-ťi), po operaci nebo po porodu, kvůli doplnění červených krvinek se jí vývar z černé slepice a směsi speciálních bylinek. Při problémech se žaludkem či slinivkou se pije vývar z bílé ředkve, při problémy s játry není vhodné konzumovat různé druhy výhonků a hub. Během léčby bylinami tradiční čínské medicíny lékař pacientovi také připomene, jakou stravou lze léčbu podpořit a kterých potravin by se měl zároveň vyvarovat.
5) Základem většiny pokrmů je česnek společně se zázvorem.
Z uvedených příkladů tedy jasně vyplývá, že Číňané jsou nejen národem gurmánů a jídlo je důležitou součástí jejich kultury, ale také že strava tvoří významnou součást péče o jejich zdraví. Netřeba také dodávat, že mnoho potravin a přísad do čínských jídel je dle poznatků nejmodernějších výzkumů považováno za velice zdravé a účinné v boji proti civilizačním chorobám – zejména se jedná zelený čaj, kustovnici čínskou, česnek, zázvor, hořké okurky, čínské zelí, bílá ředkev, ženšen a další čínské bylinky.
O (ne)zdravém životním stylu si přečtěte v dalším díle našeho seriálu.
text: Klára Štiplová
foto: China Tours